Śmieszne memy mogą pomagać w działaniach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków - mówi biolog dr Magdalena Lenda. Przykładem takiej skutecznej "promocji" jest nosacz sundajski, który dzięki internetowym memom zyskał w Polsce rzeszę fanów.
Do udomowienia wilka nie doszło 30 tys. lat temu, ale zdecydowanie później - zapewne kilkanaście tysięcy lat temu.
Jak znaleźć prawdziwe ptasie radio w mieście? O sztuce obserwowania ptaków opowiada ornitolog Łukasz Kajtoch – pracownik Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.
Karolina Fok zajęła piąte i szóste miejsce na poziomie krajowym w kategorii "People in science", trzecie i czwarte miejsce w kategorii "Image sets" oraz poza tym znalazła się pośród zwycięzców na tle międzynarodowym w kategorii "People in science".
Prezentowana w Międzynarodowym Centrum Kultury wystawa Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza to opowieść o artystycznych i naukowych fascynacjach arcydziełami natury.
Samice rybitw białowąsych opuszczają pisklęta i zrzucają ciężar dalszej opieki na samca. Teraz polscy naukowcy chcą dowiedzieć się, gdzie spędzają one czas po pozostawieniu potomstwa.
Udział w realizacji materiału filmowego na temat badań nad rybitwą białowąsą na potrzeby programu Bliżej Natury, razem z Whiskered Tern Research Team: Agata Żmuda, Adam Flis, Bartłomiej Kusal, Halszka Łożyńska, Jacek Betleja. Telewizja TVS
Poznaliśmy szczegóły lipcowej akcji krakowskiego Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, a także zaprezentowaliśmy subtelność i niezwykłość "Teresek" - jak zwie się w muzeum krocionogowate.
Janka to jedyny osobnik mewy białogłowej - gatunku, który gniazduje w południowej Polsce dopiero od 20 lat - który naukowcy wyposażyli w nadajnik GPS/GSM.
Logo HR Excellence in Research Komisja Europejska nadaje instytucjom, które wdrażając zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych,...
Znaleziska sprzed tysięcy lat, m.in. z obozowiska łowców mamutów zlokalizowanego przy Kopcu Kościuszki oraz największy w Polsce naszyjnik odkryty w Jaskini Borsuka k. Krakowa.
U schyłku ostatniego zlodowacenia ofiarą łowców mamutów na terenach dzisiejszego Krakowa padła niemal setka tych ogromnych zwierząt.
Dzięki badaniom wykonanym przez międzynarodowy zespół naukowców udało się ustalić zarówno pochodzenie, jak i gatunek rzadkiego motyla występującego w Polsce tylko w rejonie Doliny Nidy.
Przekonanie o istnieniu w okresie ostatniej epoki lodowcowej zwartej, jednolitej grupy megafauny plejstoceńskiej nie ma racji bytu - uważa prof. Adam Nadachowski.
Ponad 60 gatunków roślin tropikalnych znalazło się na otwartej w piątek wystawie w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie.
Nowy gatunek ptaka sprzed 29mln lat odkrył pod Rzeszowem tamtejszy pasjonat paleontologii.
24 października w Muzeum Przyrodniczym PAN w Krakowie zostanie otwarta wystawa "Bursztyn w dziejach i tradycji Europy".
W szkołach temat ewolucji jest traktowany po macoszemu. Tymczasem u nas to, co trwało miliony lat, będzie można zobaczyć w interesującej formie.
Zarys dziejów życia na naszej planecie, w tym ewolucyjną historię człowiekowatych przedstawia otwarta właśnie wystawa czasowa pt. "Ewolucja życia na Ziemi".
Kilkaset przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wzięło udział w dwóch konkursach towarzyszących wystawie "Świat gadających ptaków i niezbezpiecznych ryb".
Wystawa ryb tropikalnych w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie dała okazję dzieciom i młodzieży do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.
Malarz, przyrodnik, muzyk, filozof, teoretyk sztuki, muzeolog. Na każdą z tych dziedzin jeśli nie dyplom akademicki, to dysertacja naukowa i odpowiedni tytuł.
Nie lada gratka dla krakowskich entomologów: od 12 lutego do 12 kwietnia w Muzeum Przyrodniczym PAN będzie można oglądać wystawę "Owady Lasów Tropikalnych".
Około 5 tysięcy preparowanych i żywych okazów owadów oraz pajęczaków można oglądać na wystawie w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.
Właścicielem kolekcji jest Dariusz Skibiński. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania kolekcjoner. Zbieractwem zajmuje się od 20 lat.
Olbrzymi, czarny Argentavis magnificeus o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 8 metrów witać będzie wszystkich w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.
Z takim budżetem, jaki ma dyrektor Muzeum Przyrodniczego prof. Wiesław Krzemiński, w Ameryce nikt nie zabiera się do pokazania publicznie kota domowego.
Gadające ptaki, węże dusiciele oraz drapieżne ryby z Morza Czerwonego, Oceanu Spokojnego i Indyjskiego to największe atrakcje wystawy w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.
Ekspozycja "Życie rafy koralowej" w Muzeum Przyrodniczym ma składać się z 23 zbiorników.
Za kilka dni zakończą się trwające od początku sierpnia prace wykopaliskowe w okolicach kopca Kościuszki prowadzone przez ISEZ PAN i Instytut Archeologii UJ.
W bezpośrednim sąsiedztwie kopca Kościuszki archeolodzy i paleontolodzy wydobywają z ziemi kości mamutów, pochodzące sprzed co najmniej 23 tys. lat.
W 1991 głośno było w świecie o odkryciu w alpejskim lodowcu zmumifikowanych zwłok człowieka sprzed kilku tysięcy lat.
79-letni Edward Palik blisko połowę gromadzonej przez 75 lat kolekcji (25 tys. sztuk) przekazał już ISEZ PAN. Jest tam zresztą kustoszem zbiorów motyli.
Dziś o 13 w Muzeum Przyrodniczym PAN zostanie otwarta niezwykła wystawa pt. "Chrząszcze".
Ponad 600 gatunków preparowanych chrząszczy z całego świata przywiózł do krakowskiego Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN profesor Rainer Ehrnsberger.
Ma 3,7m długości, 1,2m szerokości, 2m wysokości, waży 850kg i liczy sobie 30 tys. lat. Kto? Nosorożec w Muzeum Przyrodniczym PAN.
Z powodu braku pieniędzy w kasie Muzeum Przyrodniczego opóźnia się termin przeprowadzki do nowej siedziby jedynego na świecie okazu nosorożca włochatego.
W Muzeum Przyrodniczym zaprezentowanych zostanie ponad 800 okazów minerałów udostępnionych m.in. przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
Wystawa prezentuje bogactwo form i barw Europy i Azji. To jedna z największych wystaw minerałów w Polsce.
Certyfikaty własności dżungli w Belize na Półwyspie Jukatan otrzymali wczoraj ofiarodawcy Polski, którzy przybyli do Muzeum Przyrodniczego.
Akcja zapoczątkowana przez Muzeum Przyrodnicze pozwoliła na przekazanie administracji tworzonego rezerwatu kolejnych 20 hektarów.
"Minerały Eurazji" to ponad 1000 kamieni wypożyczonych przez kilka muzeów i zbieraczy prywatnych.
Podświetlone ultrafioletowymi promieniami okazy zmieniają barwę. Taki sposób prezentacji kamieni zastosowano w Polsce pierwszy raz.
Od wczoraj można oglądać tutaj ogromnej wielkości muszle. Wystawa zatytuowana jest właśnie "Świat muszli".
30 września na ulicach Krakowa pojawi się jedyny na świecie okaz nosorożca włochatego.
Słynny nosorożec włochaty ze Staruni nie żyje już 30 tysięcy lat. Nie przeszkodzi mu to jednak w wielkiej przeprowadzce.
Wczoraj późnym popołudniem w gmachu Polskiej Akademii Umiejętności dokonano generalnej próby przed sobotnim transportem nosorożca włochatego.
Jutro rano nosorożec wyruszy w podróż. Przez ulicę Sławkowską, Rynek Główny, Grodzką i św. Gertrudy przejedzie wprost do budynku przy ulicy św. Sebastiana.
Odkryciem zwłok sprzed 30 tysięcy lat, świetnie zachowanych dzięki długoletniej konserwacji w pokładach ropy naftowej pasjonowała się cała Polska.
Żywiołu, dzięki któremu paleontolodzy z dumą mogą stwierdzić, że Kraków zyskał najcenniejszy - obok "Damy z łasiczką" i Wawelu - zabytek.
Prawie pięć godzin trwała operacja przeniesienia bezcennego eksponatu krakowskiego Muzeum Przyrodniczego.
Dwie godziny spuszczano skrzynię z plejstoceńskim włochaczem z trzeciego piętra przy ul. Sławkowskiej 17.
W sobotę, punktualnie o godzinie 9 rano, w ISEZ PAN rozpoczęła się zapowiadana podróż najsłynniejszego eksponatu - Nosorożca ze Staruni.
Znaleziono go 66 lat temu koło Lwowa, świetnie zakonserwowanego w kopalni wosku.
Specjalną skrzynię do przewozu przygotowali stolarze z Muzeum Narodowego. Nosorożca przed włożeniem starannie owinięto folią.
Trzyletni wąż boa dusiciel pobił rekord popularności w czwartkowy wieczór podczas wernisażu wystawy przyrodniczej w Krośnie.
Z Rynku Głównego na Sławkowską. W wielkim gmachu pod numerem siedemnastym czeka na nas inny, intrygujący świat.
Kiedy rok temu powiedziałem, że chcę kupić nowy budynek dla eksponatów, wszyscy zaczęli się śmiać. Dzisiaj już wiem, że się udało.
W październiku 1992 roku PAN zakupiła od prywatnych właścicieli budynek po łaźni miejskiej przy ul. Sebastiana z przeznaczeniem na Muzeum Przyrodnicze.
Oprócz wypchanych ptaków można też oglądać ich fotograficzne portrety wykonane przez Władysława Puchalskiego.
Wystawionych jest ponad 120 gatunków. W dwóch salach prezentowany jest na zdjęciach ponadto Woliński Park Narodowy.
Chcesz zobaczyć na własne oczy i z bliska niedźwiedzia brunatnego, orła bielika albo.. różową żabę? Nic prostszego.
Jedno z trzech wejść bramy głównej prowadzi do Muzeum Przyrodniczego. Dla tych, którzy dawno tu nie byli, jest to nie lada zaskoczeniem.
Od kilku miesięcy najcenniejszy eksponat Muzeum Przyrodniczego - nosorożec włochaty nie jest udostępniony publiczności.
Jedyny okaz nosorożca włochatego, znajdujący się w Krakowie, zrobił już pierwsze kroki do swej nowej siedziby.
Jest wilgotno i ciemnawo. Wokół śpiewają ptaki, a z oddali dochodzi przeciągłe wycie.
Polska w najbliższym czasie zakupi 2 hektary dżungli w Belize na półwyspie Jukatan.
Od soboty Muzeum Przyrodnicze PAN wzbogaci się o nowe sale wystawowe. Znajdują się one w budynku byłej łaźni miejskiej przy ul. Sebastiana 9.
Muzeum Przyrodnicze z małego lokum przy ul. Sławkowskiej przeprowadziło się ostatnio do własnej siedziby na ul. Sebastiana 9.
W ramach reklamy nowej siedziby zezwolono na zorganizowanie wystawy połączonej z giełdą minerałów, skamieniałości, muszli, owadów i wyrobów z kamienia.
W wielkich akwariach stworzono warunki podobne do panujących na rafie koralowej.
W Krakowie znajduje się jedyny w świecie okaz nosorożca włochatego sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat!
Nie głosem wprawdzie, ale pięknem swoich barw i kształtów: mieczyki, skalary, gupiki, śmigające wokół zielieni pawie oczka czy teleskopy.
My, krakowianie wiemy, że w każdej, nawet peryferyjnej cześci Krakowa można turyście pokazać coś godnego uwagi.
Dzięki współpracy z władzami Niepołomic już wkrótce duża ekspozycja zbiorów muzeum wystawiona zostanie w salonach niepołomickiego Zamku Królewskiego.