Media o Nas

2020

Ratujemy, tworząc memy

Śmieszne memy mogą pomagać w działaniach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków - mówi biolog dr Magdalena Lenda. Przykładem takiej skutecznej "promocji" jest nosacz sundajski, który dzięki internetowym memom zyskał w Polsce rzeszę fanów.

Naukowcy: ludzie udomowili wilki dopiero kilkanaście tys. lat temu

Do udomowienia wilka nie doszło 30 tys. lat temu, ale zdecydowanie później - zapewne kilkanaście tysięcy lat temu.

Nadajemy z ptasiego kraju!, rozmowa z ornitologiem Łukaszem Kajtochem

Jak znaleźć prawdziwe ptasie radio w mieście? O sztuce obserwowania ptaków opowiada ornitolog Łukasz Kajtoch – pracownik Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Wiki Science Competition 2019

Karolina Fok zajęła piąte i szóste miejsce na poziomie krajowym w kategorii "People in science", trzecie i czwarte miejsce w kategorii "Image sets" oraz poza tym znalazła się pośród zwycięzców na tle międzynarodowym w kategorii "People in science".

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Prezentowana w Międzynarodowym Centrum Kultury wystawa Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza to opowieść o artystycznych i naukowych fascynacjach arcydziełami natury.

Stek z wilka czyli nasi przodkowie jadali drapieżniki w epoce lodowcowej

Mieszkańcy Europy żyjący w epoce lodowcowej - ok. 30 tys. lat temu - jadali mięso wilków. Dowody takiej praktyki odkryli w Czechach polscy archeozoolodzy.

Tak wygląda home office u biologów

Stół kuchenny zamieniony w laboratorium. Kolekcja motyli uzupełniana w domowym zaciszu. W czasie narodowej kwarantanny trzeba sobie jakoś radzić.

2019

↑ Powrót do góry strony

Ornitolodzy zbadają niewierne samice rybitw białowąsych

Samice rybitw białowąsych opuszczają pisklęta i zrzucają ciężar dalszej opieki na samca. Teraz polscy naukowcy chcą dowiedzieć się, gdzie spędzają one czas po pozostawieniu potomstwa.

Bliżej natury

Udział w realizacji materiału filmowego na temat badań nad rybitwą białowąsą na potrzeby programu Bliżej Natury, razem z Whiskered Tern Research Team: Agata Żmuda, Adam Flis, Bartłomiej Kusal, Halszka Łożyńska, Jacek Betleja. Telewizja TVS

Zoolog: pozostawianie opadłych liści oznacza wiele korzyści przyrodniczych

Opadłe liście są naturalnym nawozem organicznym, ich pozostawianie służy jakości gleby i wielu organizmom - podkreśla zoolog z Krakowa, dr Tomasz Figarski.

Radio Katowice, Nietoperze

W dzisiejszym Eko Ranku nieco uważniej przyjrzymy się nietoperzom, które zimą są w centrum zainteresowania naukowców. Naszymi gośćmi będą m.in. Maurycy Ignaczak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy oraz dr Tomasz Postawa.

2018

↑ Powrót do góry strony

Ile nóg ma... krocionóg?

Poznaliśmy szczegóły lipcowej akcji krakowskiego Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, a także zaprezentowaliśmy subtelność i niezwykłość "Teresek" - jak zwie się w muzeum krocionogowate.

XXXIX Zjazd Ornitologów Śląska

Wykład: Ledwoń M., Betleja J., Neubauer G. Żmuda A., Flis A., Stawarczyk T., Gwiazda R. 2018. Rybitwa białowąsa–25 lat badań w Dolinie Górnej Wisły, czego jeszcze nie wiemy? 49 Zjazd Ornitologów Polski Południowo-Wschodniej.

Samice rybitw białowąsych zwodzą obce samce, aby zdobyć pokarm

Część samic rybitw białowąsych oszukuje obce samce, by zdobyć dodatkowy pokarm. Samice te, w zamian za pokarm, oferują kopulację, na którą jednak ostatecznie nie zezwalają.

2017

↑ Powrót do góry strony

Janka powróciła z Chorwacji - to znak, że mamy przedwiośnie

Janka to jedyny osobnik mewy białogłowej - gatunku, który gniazduje w południowej Polsce dopiero od 20 lat - który naukowcy wyposażyli w nadajnik GPS/GSM.

Samice rybitw białowąsych opuszczają swoje młode

Polscy naukowcy odkryli, iż samice rybitw białowąsych opuszczają pisklęta i zrzucają ciężar dalszej opieki na samca. Praca opisująca to zachowanie ukazała się właśnie w czasopiśmie ornitologicznym "Ibis".

Canal+ Discovery, „Misja Eksplorer”

Zdjęcia do filmu dla Canal+ Discovery w ramach serii dokumentalnej „Misja Eksplorer”. Entomolog Łukasz Przybyłowicz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN wraz ze swoim asystentem terenowym przedziera się przez dzikie rejony Hiszpańskiej Aragonii...

2016

↑ Powrót do góry strony

Już 27 polskich instytucji naukowych ma logo HR Excellence in Research

Logo HR Excellence in Research Komisja Europejska nadaje instytucjom, które wdrażając zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych,...

Ameryka Południowa oczami przyrodników

Wystawa w Muzeum Przyrodniczym PAN w Krakowie przedstawia niesamowite wspomnienia z wypraw pracowników ISEZ PAN do Ameryki Południowej uwiecznione na filmie i zdjęciach.

Jaskinia Borsuka - to tam odkryto najstarszy intencjonalny pochówek na ziemiach polskich

To właśnie tu w 2010 roku doktor Jarosław Wilczyński z ISEZ PAN odkrył grób sprzed 27 tysięcy lat!

2015

↑ Powrót do góry strony

Polacy na spotkaniu Stowarzyszenia Amerykańskiej Archeologii

Polscy naukowcy wzięli udział w corocznym spotkaniu największej organizacji zrzeszającej naukowców, zajmujących się przede wszystkim archeologią Nowego Świata - Society for American Archaeology.

Pod Kopcem Kościuszki znajdowało się cmentarzysko mamutów

Pół wieku temu pod Kopcem Kościuszki odkryto ich cmentarzysko. To nie jedyne miejsce w Polsce, w którym natknięto się na pozostałości po tych niesamowitych zwierzętach.

2014

↑ Powrót do góry strony

Polacy zbadali trasy migracji rzadkiego gatunku ptaka

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie zbadali sposób migracji ślepowrona – jednego z gatunków czapli.

Odkryto nowy gatunek prehistorycznego ptaka

Żył 29 mln lat temu i był wielkości dzisiejszej kuropatwy – nowo odkryty gatunek ptaka nosi nazwę Sobniogallus albinojamrozi.

2013

↑ Powrót do góry strony

Znaleziska sprzed tysięcy lat w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie

Znaleziska sprzed tysięcy lat, m.in. z obozowiska łowców mamutów zlokalizowanego przy Kopcu Kościuszki oraz największy w Polsce naszyjnik odkryty w Jaskini Borsuka k. Krakowa.

Jak polowano na krakowskie mamuty/XIII Festiwal Nauki w Krakowie

U schyłku ostatniego zlodowacenia ofiarą łowców mamutów na terenach dzisiejszego Krakowa padła niemal setka tych ogromnych zwierząt.

W Polsce zidentyfikowano unikatowy gatunek motyla

Dzięki badaniom wykonanym przez międzynarodowy zespół naukowców udało się ustalić zarówno pochodzenie, jak i gatunek rzadkiego motyla występującego w Polsce tylko w rejonie Doliny Nidy.

"Wielkie wymieranie" to mit – przekonuje polski paleontolog

Przekonanie o istnieniu w okresie ostatniej epoki lodowcowej zwartej, jednolitej grupy megafauny plejstoceńskiej nie ma racji bytu - uważa prof. Adam Nadachowski.

Wystawa „Las tropikalny” w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie

Ponad 60 gatunków roślin tropikalnych znalazło się na otwartej w piątek wystawie w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie.

Pod Rzeszowem odkryto nieznany gatunek ptaka sprzed 29 mln lat

Nowy gatunek ptaka sprzed 29mln lat odkrył pod Rzeszowem tamtejszy pasjonat paleontologii.

Wystawa "Bursztyn w dziejach i tradycji Europy"

24 października w Muzeum Przyrodniczym PAN w Krakowie zostanie otwarta wystawa "Bursztyn w dziejach i tradycji Europy".

Niezwykłe bursztyny bałtyckie w Muzeum Przyrodniczym

Tysiące bursztynów udostępniło publiczności w czwartek Muzeum Przyrodnicze w Krakowie.

Zobacz dżunglę w środku miasta

Świetny pomysł na weekend! Zamiast siedzieć w domu, przyjdź z rodziną do Muzeum Przyrodniczego przy ul. św. Sebastiana 9 i zobacz prawdziwą dżunglę!

2012

↑ Powrót do góry strony

Wystawa „Ptaki morskie i krain lodowych”

Eksponaty wypożyczy Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

Słynny nosorożec włochaty znów do obejrzenia

Po zdemolowaniu pomieszczeń przez poprzedniego użytkownika, w pia†ek działalność wznawia Muzeum Przyrodnicze przy ul. Sebastiana.

2011

↑ Powrót do góry strony

Poszukiwacz zaginionej małpy

Świata z przed milionów i tysięcy lat nie da się w pełni odtworzyć, jednak podejmowanie prób jest pasjonujące i wciąż sprawia mi przyjemność.

Polski prawróbel

Sensacyjne znalezisko ptaka ze skał oligocenu Podgórza Przemyskiego rzuca nowe światło na ewolucję tych pospolitych dziś ptaków.

2010

↑ Powrót do góry strony

Szczątki dziecka z paleolitu w jaskini koło Krakowa

Zdaniem badaczy, jest to prawdopodobnie najstarszy znaleziony pochówek na ziemiach polskich.

Pochówek w podkrakowskiej jaskini

W Jaskini Borsuka naukowcy odkryli miejsce najstarszego znanego pochówku na terenie Polski. Sprzed ponad 27 tysięcy lat.

2009

↑ Powrót do góry strony

Professor Batman

Andrea Pereswiet-Soltan, altavilesse di 29 anni, di professione fa lo scienzato e lavora per la tutela e la protezione dei pipistrelli.

Praptasie pióra

Co takiego ma opierzone ciało, cztery skrzydła i jest starsze niż ptaki? Nowy gatunek dinozaura, którego odkrycie chińscy uczeni ogłosili pod koniec września.

2008

↑ Powrót do góry strony

L'uomo dei pipistrelli

Non va in giro con la "batmobile" indossando una tuta nera, ne tantomeno dorme in una bara e si sveglia di notte.

2007

↑ Powrót do góry strony

Na ratunek zagrożonym polskim kurakom

W Polsce jest coraz mniej głuszców - alarmuje Łukasz Kajtoch z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian.

2006

↑ Powrót do góry strony

Kiedy wyszliśmy z wody

W szkołach temat ewolucji jest traktowany po macoszemu. Tymczasem u nas to, co trwało miliony lat, będzie można zobaczyć w interesującej formie.

"Lucy" i ogromny łodzik

Zarys dziejów życia na naszej planecie, w tym ewolucyjną historię człowiekowatych przedstawia otwarta właśnie wystawa czasowa pt. "Ewolucja życia na Ziemi".

Łodzik, amonity, dinozaury

Teoria "prabulionu" zakłada, że pierwsze organizmy powstały w swobodnej toni wodnej 3,5 miliarda lat temu.

Tatry przez satelitę

Najpierw zwiedzających witają dziki. Tuż obok przycupnęły sarny, a nieco dalej można spotkać niedźwiedzie, wilki, żbika, rysia, świstaki i kozice.

2004

↑ Powrót do góry strony

Skrzydlata lodówka

Kilkaset przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wzięło udział w dwóch konkursach towarzyszących wystawie "Świat gadających ptaków i niezbezpiecznych ryb".

Afryka w zbliżeniu

Wioskę Afrykańską pieczołowicie odtworzono w krakowskim Muzeum Przyrodniczym.

Afrykańskie impresje

"Park Narodowy Krugera w RPA" to tytuł najnowszej wystawy fotografii, jaką można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie.

Tajemnice prehistorii

Spotkanie z dyrektorem ISEZ PAN w Krakowie Profersorem dr hab. Adamem Nadachowskim oraz Dr Zbigniewem Bocheńskim.

2003

↑ Powrót do góry strony

Rybki w kropki i paski

Wystawa ryb tropikalnych w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie dała okazję dzieciom i młodzieży do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

Krajobrazy nie upiększone

Malarz, przyrodnik, muzyk, filozof, teoretyk sztuki, muzeolog. Na każdą z tych dziedzin jeśli nie dyplom akademicki, to dysertacja naukowa i odpowiedni tytuł.

Pluskwiaki i straszyki

Nie lada gratka dla krakowskich entomologów: od 12 lutego do 12 kwietnia w Muzeum Przyrodniczym PAN będzie można oglądać wystawę "Owady Lasów Tropikalnych".

Samica i samiec w jednym

Około 5 tysięcy preparowanych i żywych okazów owadów oraz pajęczaków można oglądać na wystawie w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.

Nalot motyli

Właścicielem kolekcji jest Dariusz Skibiński. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania kolekcjoner. Zbieractwem zajmuje się od 20 lat.

Mówiące ptaki, groźne ryby

Olbrzymi, czarny Argentavis magnificeus o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 8 metrów witać będzie wszystkich w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.

Ptaki mówią, ryby gryzą

Z takim budżetem, jaki ma dyrektor Muzeum Przyrodniczego prof. Wiesław Krzemiński, w Ameryce nikt nie zabiera się do pokazania publicznie kota domowego.

Groźne piękno

Gadające ptaki, węże dusiciele oraz drapieżne ryby z Morza Czerwonego, Oceanu Spokojnego i Indyjskiego to największe atrakcje wystawy w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.

Turkey Hunters Seek Birds' Roots

Now extinct ice age fowl lived in the Southland. The modern variety is considered nonnative.

Pan od przyrody

Wiesław Krzemiński był prawie wszędzie. Na Antarktydzie obserwował słonie morskie i inne foki, w Wenezueli dziką, fascynującą przyrodę.

2002

↑ Powrót do góry strony

Ocean w akwarium

Ekspozycja "Życie rafy koralowej" w Muzeum Przyrodniczym ma składać się z 23 zbiorników.

Zimno jak na Syberii

Za kilka dni zakończą się trwające od początku sierpnia prace wykopaliskowe w okolicach kopca Kościuszki prowadzone przez ISEZ PAN i Instytut Archeologii UJ.

Mamut na śmietniku

W bezpośrednim sąsiedztwie kopca Kościuszki archeolodzy i paleontolodzy wydobywają z ziemi kości mamutów, pochodzące sprzed co najmniej 23 tys. lat.

Podwodny świat

Bujna rafa koralowa to prawdziwy okaz na wystawie. W naturalnych warunkach występuje w strefie tropikalnej Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.

Chirurg i wyżeracz oczu

Około 300 okazów tropikalnych ryb i skorupiaków z ponad 50 gatunków można oglądać w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN.

2001

↑ Powrót do góry strony

340 nietoperzy doliczyli się badacze w jaskiniach

Badacze spenetrowali 23 jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Odkryli 340 nietoperzy należących do 12 gatunków.

Zaglądanie do mózgu

Można obejrzeć m.in. wypreparowane mózgi ssaków (człowieka - nie), EEG osoby z atakiem padaczki, model działania oka czy ucha.

2000

↑ Powrót do góry strony

Z otchłani czasu

W 1991 głośno było w świecie o odkryciu w alpejskim lodowcu zmumifikowanych zwłok człowieka sprzed kilku tysięcy lat.

Szałas "łowców mamutów"

Stosunkowo liczne ślady z okresu paleolitu na ziemiach polskich świadczą o aktywności łowieckiej przybyłych na nasze ziemie łowców.

Polak odkrywcą wymarłych gatunków węży

Prof. Zbigniew Szyndlar z ISEZ PAN w Krakowie, odkrył nowe gatunki węży, które istniały na naszym kontynencie około 20mln lat temu.

1999

↑ Powrót do góry strony

Edward Palik

Nestor polskich entomologów. Dzisiaj świętuje swoje 80. urodziny. Miał trzy i pół roku, gdy w Puszczy Niepołomickiej łapał pierwsze motyle.

Zagadkowe nietoperze

W Polsce najwięcej jest nocków dużych i rudych.

1998

↑ Powrót do góry strony

Motyle na Palika

79-letni Edward Palik blisko połowę gromadzonej przez 75 lat kolekcji (25 tys. sztuk) przekazał już ISEZ PAN. Jest tam zresztą kustoszem zbiorów motyli.

Mamut z Drezna

Naturalnych rozmiarów model mamuta ma dotrzeć dzisiaj do Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie.

Mamut jak żywy

Wystawa "Fauna epoki lodowej" czynna jest od dziś w Krakowskim Muzeum Przyrodniczym. Największa jej atrakcja to naturalnej wielkości model mamuta.

1996

↑ Powrót do góry strony

"Chrząszcze" zostaną w Krakowie

Dziś o 13 w Muzeum Przyrodniczym PAN zostanie otwarta niezwykła wystawa pt. "Chrząszcze".

Chrząszcz prawie jak słoń

Ponad 600 gatunków preparowanych chrząszczy z całego świata przywiózł do krakowskiego Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN profesor Rainer Ehrnsberger.

Biżuteria z czułkami

Potężny kilkumetrowy model Chalcosoma atlas żyjącego w Azji Południowej, z pewnością będzie atrakcja wystawy pt. "Chrząszcze".

Venus gdzieś tutaj jest

Kości co najmniej czterech mamutów i mnóstwo kamiennych narzędzi do obróbki mięsa znaleziono podczas prac wykopaliskowych na Wzgórzu św. Bronisławy.

1995

↑ Powrót do góry strony

Zachować skórę nosorożca

Ma 3,7m długości, 1,2m szerokości, 2m wysokości, waży 850kg i liczy sobie 30 tys. lat. Kto? Nosorożec w Muzeum Przyrodniczym PAN.

Nosorożec poczeka

Z powodu braku pieniędzy w kasie Muzeum Przyrodniczego opóźnia się termin przeprowadzki do nowej siedziby jedynego na świecie okazu nosorożca włochatego.

Święcące kamienie i portrety muszli

W Muzeum Przyrodniczym zaprezentowanych zostanie ponad 800 okazów minerałów udostępnionych m.in. przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Minerały Eurazji

Wystawa prezentuje bogactwo form i barw Europy i Azji. To jedna z największych wystaw minerałów w Polsce.

Kupiliśmy 20 hektarów

Certyfikaty własności dżungli w Belize na Półwyspie Jukatan otrzymali wczoraj ofiarodawcy Polski, którzy przybyli do Muzeum Przyrodniczego.

Nasza puszcza

Akcja zapoczątkowana przez Muzeum Przyrodnicze pozwoliła na przekazanie administracji tworzonego rezerwatu kolejnych 20 hektarów.

Świat minerałów

"Minerały Eurazji" to ponad 1000 kamieni wypożyczonych przez kilka muzeów i zbieraczy prywatnych.

Świecące kamienie

Podświetlone ultrafioletowymi promieniami okazy zmieniają barwę. Taki sposób prezentacji kamieni zastosowano w Polsce pierwszy raz.

Ale wielkie muszle!

Od wczoraj można oglądać tutaj ogromnej wielkości muszle. Wystawa zatytuowana jest właśnie "Świat muszli".

Przeprowadzka nosorożca

30 września na ulicach Krakowa pojawi się jedyny na świecie okaz nosorożca włochatego.

Nosorożec na rolkach

Słynny nosorożec włochaty ze Staruni nie żyje już 30 tysięcy lat. Nie przeszkodzi mu to jednak w wielkiej przeprowadzce.

Ostatnia podróż nosorożca

Wczoraj późnym popołudniem w gmachu Polskiej Akademii Umiejętności dokonano generalnej próby przed sobotnim transportem nosorożca włochatego.

Uwaga, jedzie nosorożec

Jutro rano nosorożec wyruszy w podróż. Przez ulicę Sławkowską, Rynek Główny, Grodzką i św. Gertrudy przejedzie wprost do budynku przy ulicy św. Sebastiana.

Ekspedycja w krainę nosorożców

Odkryciem zwłok sprzed 30 tysięcy lat, świetnie zachowanych dzięki długoletniej konserwacji w pokładach ropy naftowej pasjonowała się cała Polska.

Jeden włochaty na świecie

Żywiołu, dzięki któremu paleontolodzy z dumą mogą stwierdzić, że Kraków zyskał najcenniejszy - obok "Damy z łasiczką" i Wawelu - zabytek.

Lot nosorożca

Prawie pięć godzin trwała operacja przeniesienia bezcennego eksponatu krakowskiego Muzeum Przyrodniczego.

Przeprowadzka nosorożca

Dwie godziny spuszczano skrzynię z plejstoceńskim włochaczem z trzeciego piętra przy ul. Sławkowskiej 17.

12-godzinna wędrówka nosorożca

W sobotę, punktualnie o godzinie 9 rano, w ISEZ PAN rozpoczęła się zapowiadana podróż najsłynniejszego eksponatu - Nosorożca ze Staruni.

Zabytkowy nosorożec

Znaleziono go 66 lat temu koło Lwowa, świetnie zakonserwowanego w kopalni wosku.

Nawet włos mu nie spadł

Specjalną skrzynię do przewozu przygotowali stolarze z Muzeum Narodowego. Nosorożca przed włożeniem starannie owinięto folią.

Przybysz z przeszłości

Przewodniki całego świata informują, że w Krakowie dwie rzeczy są warte obejrzenia: "Dama z łasiczką" i nosorożec ze Staruni...

Kolos imieniem Nosia

Jury wybrało je z kilkudziesięciu propozycji, nadesłanych na konkurs ISEZ PAN, Muzeum Przyrodniczego i "Gazety w Krakowie".

1994

↑ Powrót do góry strony

Boa dusiciel w galerii

Trzyletni wąż boa dusiciel pobił rekord popularności w czwartkowy wieczór podczas wernisażu wystawy przyrodniczej w Krośnie.

Wąż w muzeum

Z Rynku Głównego na Sławkowską. W wielkim gmachu pod numerem siedemnastym czeka na nas inny, intrygujący świat.

Przeprowadzka zwierzaków ze Sławkowskiej

Kiedy rok temu powiedziałem, że chcę kupić nowy budynek dla eksponatów, wszyscy zaczęli się śmiać. Dzisiaj już wiem, że się udało.

Nosorożec za drzwiami

W październiku 1992 roku PAN zakupiła od prywatnych właścicieli budynek po łaźni miejskiej przy ul. Sebastiana z przeznaczeniem na Muzeum Przyrodnicze.

Wystawa ptaków polskich

Oprócz wypchanych ptaków można też oglądać ich fotograficzne portrety wykonane przez Władysława Puchalskiego.

"Wypchane" godło

Wystawionych jest ponad 120 gatunków. W dwóch salach prezentowany jest na zdjęciach ponadto Woliński Park Narodowy.

Zwierzęta w łaźni

Chcesz zobaczyć na własne oczy i z bliska niedźwiedzia brunatnego, orła bielika albo.. różową żabę? Nic prostszego.

Nosorożec w łaźni

Jedno z trzech wejść bramy głównej prowadzi do Muzeum Przyrodniczego. Dla tych, którzy dawno tu nie byli, jest to nie lada zaskoczeniem.

Jak znieść nosorożca?

Od kilku miesięcy najcenniejszy eksponat Muzeum Przyrodniczego - nosorożec włochaty nie jest udostępniony publiczności.

Nosorożec u drzwi

Jedyny okaz nosorożca włochatego, znajdujący się w Krakowie, zrobił już pierwsze kroki do swej nowej siedziby.

Kawałek dżungli

Jest wilgotno i ciemnawo. Wokół śpiewają ptaki, a z oddali dochodzi przeciągłe wycie.

Mamy dżunglę na Jukatanie

Polska w najbliższym czasie zakupi 2 hektary dżungli w Belize na półwyspie Jukatan.

Jeśli nie chcesz mojej zguby, hektar puszczy kup mi luby

Mamy jedyną okazję, by stać się właścicielami prawdziwej puszczy tropikalnej za jedyne 1,8mln zł!

Orchidee, piranie i tęsknota za Kresami

Sala Muzeum z trudem zdołała pomieścić wszystkich, którzy przybli na otwarcie wystawy "Świat puszczy tropikalnej".

1993

↑ Powrót do góry strony

Nosorożec wędruje przez miasto

Od soboty Muzeum Przyrodnicze PAN wzbogaci się o nowe sale wystawowe. Znajdują się one w budynku byłej łaźni miejskiej przy ul. Sebastiana 9.

Muzeum raju

W akwarium pływa prawdziwa jadowita skrzydlica. Jej jad porównywany jest do jadu kobry.

Muzeum Przyrodnicze we własnym domu

Muzeum Przyrodnicze z małego lokum przy ul. Sławkowskiej przeprowadziło się ostatnio do własnej siedziby na ul. Sebastiana 9.

Świat z kamienia

W ramach reklamy nowej siedziby zezwolono na zorganizowanie wystawy połączonej z giełdą minerałów, skamieniałości, muszli, owadów i wyrobów z kamienia.

Zwierzęta w morskiej wodzie

W wielkich akwariach stworzono warunki podobne do panujących na rafie koralowej.

Samotność Długodystancowca

W Krakowie znajduje się jedyny w świecie okaz nosorożca włochatego sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat!

Szanujmy przyrodę!

W Polsce nie mamy dotychczas ani jednego muzeum z prawdziwego zdarzenia.

Ryby mogą przemówić

Nie głosem wprawdzie, ale pięknem swoich barw i kształtów: mieczyki, skalary, gupiki, śmigające wokół zielieni pawie oczka czy teleskopy.

Nosorożec

My, krakowianie wiemy, że w każdej, nawet peryferyjnej cześci Krakowa można turyście pokazać coś godnego uwagi.

Muzeum żywej przyrody

Dzięki współpracy z władzami Niepołomic już wkrótce duża ekspozycja zbiorów muzeum wystawiona zostanie w salonach niepołomickiego Zamku Królewskiego.

Złoto głupców

Muzeum Przyrodnicze PAN przy ul. Sebastiana 9 otwarło 17 w swej krótkiej historii wystawę.

W bursztynowej pułapce

Książka "W bursztynowej pułapce" zawierając dużą dawkę wiedzy i wielkiej urody zdjęcia - zaciekawia, wciąga czytelnika w krąg tajemnic paleontologii.

1972

↑ Powrót do góry strony

Hunting for Mammoths

Studies are still being continued on the camp of mammoth hunters, the first upper Paleolithic building structures of that type in Central Europe.